Wydrukuj tę stronę

Adam Zagajewski doktorem honoris causa Uniwersytetu JagiellońskiegoAdam Zagajewski, członek Rady Fundacji, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.


- VIP-y nie piszą wierszy. W limuzynach nie ma poezji, ale skoro już tak się stało, że mój uniwersytet zechciał przyznać mi tytuł doktora honoris causa, co zrobić. Nie wypada protestować. Bardzo serdecznie za to dziękuję – powiedział Adam Zagajewski.

 

- Twórczość poetycka i eseistyczna Adama Zagajewskiego od ponad czterech dekad towarzyszy, czasem z bliska, czasem z daleka, losom społeczeństwa polskiego. W latach studenckich poeta razem ze swoimi rówieśnikami przeciwstawił się ograniczeniom wolności, zwłaszcza wolności słowa. Adam Zagajewski, laureat wielu międzynarodowych nagród, od lat reprezentuje kulturę polską, a zwłaszcza polską poezję. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada, tworzy pomosty między literaturą polską i obcą. Wielokrotnie organizował też w Krakowie polsko-amerykańskie spotkania poetów – mówiła w laudacji prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel z Wydziału Polonistyki UJ.

 

Polecamy Państwu relację z uroczystości i pełny tekst laudacji zamieszczone na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Adamowi Zagajewskiemu serdecznie gratulujemy!