Wydrukuj tę stronę

„Czytam w podróży... Herberta” - ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta

her-podroz-naklejki-130214-2-page-001

 

26 lutego 2013 r. w siedemnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.

 

 

Uczniowie szkół Herbertowskich oraz innych szkół i studenci wyższych uczelni będą rozdawać zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta w środkach transportu, na przystankach i w przestrzeni miejskiej. Zakładki będą także dystrybuowane w bibliotekach miejskich oraz w wybranych księgarnio-kawiarniach.

 

Z badań CBOS[1] przeprowadzonych w 2011 roku wynika, że 41% ogółu dorosłych Polaków to osoby, które lubią czytać i w ciągu trzydziestu dni poprzedzających badanie czytały dla przyjemności książkę niezwiązaną z ich nauką lub pracą zawodową. Niemal tyle samo Polaków (40%) deklaruje, że lubi czytać, ale w ostatnim miesiącu przed badaniem nie sięgnęło po taką książkę.

 

Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – Dlatego projekt „Czytam w podróży… Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich. Będziemy do tego przekonywać akcją „Czytam w podróży… Herberta”.

 

 Pierwsza edycja „Czytam w podróży… Herberta” odbędzie się w następujących miastach: Bełchatów, Brzeg, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Kołobrzeg, Katowice, Kraków, Lublin, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Słubice, Słupsk, Trzebiatów, Warszawa, Żerków i Żory.

 

Mamy nadzieję, że akcja z udziałem młodzieży zostanie dobrze przyjęta przez pasażerów w każdym wieku oraz że ideą „czytania w podróży…” zarazimy mieszkańców całej Polski – dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

 

– Zbigniew Herbert uwielbiał podróżować. Odkrywanie świata było jego pasją i powołaniem – podkreśla Katarzyna Herbertowa, wdowa po Poecie. – Owocem jego podróży są zbiory esejów, w których dzieli się z czytelnikami swoim zachwytem nad światem – sztuką ,malarstwem, architekturą, przyrodą. Myślę, że tą pasją do podróżowania i odkrywania świata chciał zarazić innych, w jednym z wierszy napisał: „Jeśli wybierasz się w podróż,  niech będzie to podróż długa…”[2]

 

Wkrótce po zakończeniu akcji „Czytam w podróży… Herberta” – w dniach 9-10 marca 2013 r. – odbędą się obrady Jury, złożonego z wybitnych światowych twórców i znawców poezji, które wybierze Laureata pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

 

Więcej informacji o akcji „Czytam w podróży… Herberta” oraz Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta na:

 

  • www.fundacjaherberta.com
  • www.facebook.fundacjaherberta.com
  • www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito

 

Dodatkowe informacje:

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

 

Cele Fundacji:

  • upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta;
  • popularyzacja i promocja literatury oraz talentów literackich w Polsce i za granicą;
  • wspieranie edukacji literackiej i humanistycznej w zakresie literatury współczesnej, umiejętności pisarskich oraz poetyckich i dziennikarskich;
  • propagowanie czytelnictwa i wspieranie rozwoju krytyki literackiej;
  • promowanie przekładu wybitnej literatury obcej na język polski oraz przekładów twórczości literackiej Zbigniewa Herberta na języki obce;
  • działanie na rzecz nauki przez wspieranie naukowców i zespołów badawczych w zakresie badań literackich nad twórczością Zbigniewa Herberta.

 

Kontakt dla mediów:

Anna Wolska, PRIMUM PR, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , (22) 690 67 50, 728 313 511

Ewa Zachariasz, PRIMUM PR, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , (22) 690 67 50, 501 227 695[1] „Polacy i książki” – badanie CBOS, czerwiec 2011 r.

[2] Fragment wiersza „Podróż” Zbigniewa Herberta.