Wydrukuj tę stronę

XI Wojewódzki Konkurs Poezji Zbigniewa Herberta – Żory 2013

Społeczność III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach już po raz jedenasty zaprosiła młodzież i nauczycieli z całego województwa śląskiego do Żor na spotkanie z poezją patrona.

 

3

Przesłuchania Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta odbyły się 21 i 22 marca w gościnnym klubie „Wisus”. Jury wyłoniło po 10 finalistów w kategoriach  gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Dwudziestka najlepszych recytatorów oraz ich opiekunowie spotkali się ponownie 27 marca na warsztatach z dykcji i emisji głosu, które były prowadzone przez pana Artura Szczęsnego z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach. Była to okazja do wielu praktycznych ćwiczeń i zadania pytań przed decydującym występem.

 

5 kwietnia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury o godzinie 10.00 rozpoczął się uroczysty finał. Uczestników oceniało jury w składzie:
- pani  Dorota Dwornicka – nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze w III Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Żorach,
- pan Adam Pastuch – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, filolog polski, miłośnik poezji,
- pan Artur Szczęsny,  pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, członek komisji nagrody teatralnej województwa śląskiego „Złota Maska”.

 

Wystąpienia konkursowe zakończyły pierwszą część uroczystości. Po przerwie kawowej i obradach jury wszyscy zgromadzeni obejrzeli adaptację sztuki Zbigniewa Herberta pt.:  Rekonstrukcja poety   w reżyserii pani Renaty Tetli i w wykonaniu uczniów III LO im. Z. Herberta w Żorach.

 

Przed ogłoszeniem wyników głos zabrali: pani Dorota Dwornicka i pan Artur Szczęsny, którzy podzielili się z finalistami refleksjami na temat ich wystąpień.

 

I wreszcie długo oczekiwany moment - wyniki zmagań konkursowych. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bony upominkowe na książki – ufundowane przez księgarnię „Sowa”
w Żorach.

 

Laureaci odebrali dodatkowo cenne nagrody rzeczowe, których sponsorem była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

Oto lista laureatów:

 

KATEGORIA GIMNAZJA

 

Miejsce Imię i Nazwisko Szkoła
I Paulina Głód Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej w Wodzisławiu Śl.
II Jakub Piprowski Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach
III Agnieszka Gierszewska

Gimnazjum nr 1 w Raciborzu

 

KATEGORIA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

MIejsce Imię i Nazwisko Szkoła
I Angelika Kucharska Publiczne LO Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu Zdroju
II Gabriela Gajda III LO im. Zbigniewa Herberta w Żorach
III Dawid Stępień

Technikum Budowlane nr 4 w Rybniku


KATEGORIA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE