Wydrukuj tę stronę

W. S. Merwin w Polsce

 

 

 

3 czerwca 2013 r. amerykański poeta W. S. Merwin odbierze – jako pierwszy laureat – Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to nowe wyróżnienie na polu literatury światowej. Przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety.

 

 

WS Merwin - Photo by Mark Hanauer

W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Podczas gali odbędzie się koncert z udziałem młodych artystów, prezentujących interpretacje muzyczne poezji Herberta i Merwina. Przebieg uroczystości można będzie zobaczyć także dzień później, 4 czerwca o godzinie 20.00 w TVP Kultura. Fundacja im. Zbigniewa Herberta, organizator wydarzenia, liczy, że uroczystość wręczania Nagrody – która odbywać będzie się co roku – na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych naszego kraju.

 

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim W. S. Merwin weźmie także udział w otwartym spotkaniu ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego, które poprowadzi Adam Zagajewski. Odbędzie się ono 4 czerwca o godz. 17:15 na Wydziale „Artes Liberales” UW. Dzień później, 5 czerwca, wieczór autorski Merwina odbędzie się w Krakowie – w Cafe Camelot przy ul. św. Tomasza o godz. 19:00.

 

Jednocześnie do księgarń w całym kraju trafi tom „Imię powietrza” – pierwszy polski książkowy wybór poezji W. S. Merwina, który opublikuje Wydawnictwo Znak.