Wydrukuj tę stronę

Narodowe czytanie. Aleksander Fredro.

 

 

 

Drugą edycję „Narodowego czytania” poświęconą twórczości Aleksandra Fredry zainicjowała w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.

 

 

Prezydent Bronisław Komorowski zauważył, że w zeszłorocznym Narodowym czytaniu poświęconym „Panu Tadeuszowi” wzięło udział około pięćdziesiąt miejscowości. W tym roku akcja obejmie ich ponad siedemset pięćdziesiąt. Utwory Aleksandra Fredry usłyszymy na skwerach, placach, w restauracjach, sanatoriach. W każdej z uczestniczącej w akcji miejscowości „Narodowe czytanie” Fredry będzie wyglądało inaczej. W Ogrodzie Saskim w Warszawie artyści, politycy, sportowcy, dziennikarze będą czytali komedie autora „Trzy po trzy” – „Zemstę”, „Damy i huzary”, „Śluby panieńskie”.

 

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Współorganizatorem akcji jest Narodowe Centrum Kultury, akcja objęta jest patronatem Polskiego Radia. Rok 2013 ogłoszony został Rokiem Aleksandra Fredry.