Wydrukuj tę stronę

Swietłana Aleksijewicz laureatką Pokojowej Nagrody Niemieckich Księgarzy

 

 

 

Białoruska pisarska otrzymała najbardziej prestiżową niemiecką nagrodę literacką. Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948) jest pisarką i dziennikarką, której książki opisują Związek Radziecki oraz życie w świecie postsowieckim – zwłaszcza w Rosji i na Białorusi. W Polsce ukazały się jej książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Czarnobylska modlitwa, Ostatni świadkowie. Autorka po kilkunastu latach emigracji powróciła na Białoruś.

 

 

- Kocham naszych ludzi, ale nie kocham naszej sowieckiej historii. Dyktatura na obszarze postsowieckim jest jak monstrum – powiedziała pisarka podczas przemówienia w kościele św. Pawła we Frankfurcie nad Mennem, gdzie tradycyjnie od 1949 roku przyznawane jest odznaczenie. Głównymi tematami książek Swietłany Aleksijewicz są zapomniane i przemilczane przez oficjalny dyskurs momenty z historii Związku Radzieckiego.

 

Pisarka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień literackich. Pokojową Nagrodę Niemieckich Księgarzy (Friedenspreis des Deutschen Buchhandels) autorka otrzymała z okazji Targów Książki odbywających się we Frankfurcie nad Mennem. Swietłana Aleksijewicz zapowiedziała, że połowę gratyfikacji (wynoszącej 25 tys. euro) przeznaczy na zakup i rozdanie białoruskim lekarzom swojej książki o Czarnobylu.

Więcej informacji