Wydrukuj tę stronę

Adam Zagajewski laureatem literackiej nagrody Zhongkun

 

 

 

 

Adam Zagajewski, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta, został uhonorowany prestiżową nagrodą literacką, zwaną też chińskim Noblem poetyckim. Jest ona przyznawana co dwa lata przez Fundację Zhongkun oraz Instytut Badań nad Poezją Uniwersytetu w Pekinie. Jury wybiera dwóch laureatów – przedstawiciela Chin oraz cudzoziemca.

 

 

 

Uroczystość odbyła się 25 października, Zagajewski nie mógł brać udziału w pekińskiej gali, jednak wiosną 2014 roku będzie miał okazję odebrać kolejną nagrodę w tym kraju – otrzymał ją za całokształt twórczości literackiej od działającego w Kantonie stowarzyszenia, skupiającego poetów urodzonych w latach 70. (tzw. grupy Qi Ling Hou). Na 2014 rok zapowiadany jest też w Chinach zbiór wierszy Adama Zagajewskiego w tłumaczeniu profesor Wu Lan, która przyswoiła już chińskojęzycznym czytelnikom książki m.in. Czesława Miłosza i Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Adam Zagajewski – urodzony we Lwowie (21 czerwca 1945 roku) wybitny poeta, eseista, prozaik i tłumacz. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in., Prix de la Liberté przyznanej przez Francuski PEN Club, słoweńskiej Nagrody Vilenica (1996 r.), niemieckiej Nagrody Adenauera za całokształt twórczości (2002 r.), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury, zwanej Małym Noblem (2004 r., wcześniej z polskich pisarzy otrzymał ją tylko Czesław Miłosz), czy Europejskiej Poetyckiej Nagrody (2010 r.), przyznawanej przez Fundację Cassamarca z Treviso na północy Włoch przez pięćdziesięcioosobowe międzynarodowe jury.