Wydrukuj tę stronę

90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta – program obchodów
Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową. W programie znalazły się panele dyskusyjne, konferencja naukowa, wystawa oraz wieczór poetycki.

 

Przedsięwzięcie – w którym udział wezmą wybitni poeci i intelektualiści z Polski i ze świata – ma być przede wszystkim okazją do przypomnienia o doniosłości pisarstwa Herberta oraz o jego światowej randze, ale służyć ma także odnowieniu społecznego obrazu autora Pana Cogito, pogłębieniu namysłu nad jego twórczością i postawieniu pytań o jej aktualność dla rzeczywistości, w której dziś żyjemy.

 

Punktem spajającym całe obchody będzie konferencja Zbigniew Herbert a ruch myśli, której uczestnicy będą zastanawiać się nad żywotnością twórczości autora Napisu. Czy jego słowa nadal rezonują, dają się odnieść do współczesności? Z tymi i innymi pytaniami zmierzą się nasi prelegenci.

 

Miłośników rysunków Poety zapraszamy na otwarcie wystawy Inna perspektywa. Ze szkicowników Zbigniewa Herberta, która odbędzie się 28 października o godz. 20.30 w gmachu Biblioteki Narodowej.

 

Zwieńczeniem trzydniowego święta będzie wieczór wierszy w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich. Goście wysłuchają utworów Księcia Poetów na żywo, a także wysłuchają wspomnień jego przyjaciół.

 

Obchody to także obecność przedstawicieli myśli naukowej oraz świata literackiego. Swój udział zapowiedzieli między innymi: Timothy Garton Ash, Francesca Fornari, Edward Hirsch, Adam Zagajewski, Michael Krüger i Adam Daniel Rotfeld. Pełna lista uczestników obchodów znajduje się na stronie obchodów.

 

Pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie 90. rocznicy urodzin Herberta. Zachęcamy do zapoznania się z nim oraz do wspólnego świętowania, dyskutowania i kontemplowania twórczości autora Barbarzyńcy w ogrodzie.

 

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego