Wydrukuj tę stronę

Akcja „Czytam w podróży... Herberta” 2015 - podsumowanie
24 marca 2015 r. odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży... Herberta” – wspólnego projektu Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym III edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej „Pan Cogito”.

 

Tego dnia setki naszych wolontariuszy ze szkół, uczniów i nauczycieli, wyszło na ulicę i rozdało mieszkańcom miast ponad 120 tysięcy specjalnie przygotowanych na tę okazję zakładek do książek. Zakładka była zaproszeniem do czytania: na każdej znalazły się cytaty z wierszy Zbigniewa Herberta.

 

Wolontariuszy można było spotkać na rynkach, pod uniwersytetami, na dworcach, przy dużych ulicach, w środkach komunikacji miejskiej. W niektórych szkołach odbyły się dodatkowe zajęcia dotyczące twórczości i sylwetki Zbigniewa Herberta.

 

Tarnobrzeg

 

Świeć

 

W akcji wzięło udział 19 szkół (w tym 14 szkół imienia Zbigniewa Herberta), ponad 400 bibliotek oraz 3 klubokawiarnie. Zakładki otrzymali mieszkańcy ponad 350 miast Polski. Zakładki były rozdawane także w 200 oddziałach Alior Banku. W akcję włączyli się aktywiści społeczni, władze miejskie, studenci a nawet sportowcy.

 

Bełchatów

 

Dodatkowe informacje

 

Pełna lista placówek uczestniczących w akcji: WWW

 

W tym roku akcję wsparły młode gwiazdy polskiego kina: Anna Próchniak i Józef Pawłowski. Spoty z udziałem aktorów można było obejrzeć na facebookowej stronie „Pan Cogito” oraz na facebookowym profilu Fundacji. Warszawscy wolontariusze mieli okazję spotkać Anię i Józka podczas akcji na „patelni” przy Metrze Centrum. Zjawili się także dziennikarze z Polskiego Radia i z telewizji.

 

Spoty promujące akcję: WWW

 

Fotorelacja z akcji „Czytam w podróży... Herberta” w poszczególnych miastach: WWW