Wydrukuj tę stronę

Ryszard Krynicki odbierze Nagrodę im. Zbigniewa Herberta 2015
12 maja 2015 r. Ryszard Krynicki, wybitny polski poeta, odbierze Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2015. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Laureat otrzyma czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

 

Podczas uroczystości w Teatrze Polskim zgromadzeni Goście będą mieli okazję wysłuchać wystąpienia Laureata i jego wierszy w autorskiej interpretacji. Ważnym elementem wydarzenia będą krótkie filmy zrealizowane przez Katarzynę Kuszyńską i Grzegorza Jankowicza, prezentujące sylwetki Laureatów Nagrody, tegorocznego jury oraz polskich poetów i poetek czytających wiersze Zbigniewa Herberta. Wieczór uatrakcyjni występ zespołu Pustki.

 

Uroczystość wręczenia Nagrody będzie rejestrowana przez Telewizję Polską. Będzie można ją zobaczyć w TVP Kultura 13 maja o godz. 18:45, oraz w powtórce 14 maja o godz. 10:15. Koproducentem rejestracji telewizyjnej jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

 

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim, Ryszard Krynicki weźmie udział w spotkaniu, w ramach Festiwalu Miłosza, które odbędzie się 16 maja o godz. 16.00 w Pałacu pod Baranami w Krakowie.

 

Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został wybrany przez siedmioosobowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Lidija Dimkovska (Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Mercedes Monmany (Hiszpania), Agneta Pleijel (Szwecja), Tomas Venclova (Litwa/USA).

 

Pliki do pobrania

 

Informacja prasowa (6.05.2015 r.): PDF | DOC