Wydrukuj tę stronę

Wręczenie Nagrody im. Zbigniewa Herberta 2019 - zapowiedź
W środę, 15 maja, o godz. 20.00, internauci na całym świecie będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019 wybitnej poetce izraelskiej, Agi Miszol. Zapraszamy do obejrzenia bezpośredniej transmisji na portalu Culture.pl oraz stronach Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

 

Laureatka tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, Agi Miszol, zaczęła pisać we wczesnej młodości, jak dotąd opublikowała kilkanaście tomów wierszy. W swojej poezji porusza szerokie spektrum tematów, związanych tak z bolesną sytuacją polityczną Izraela (jeden z wierszy poświęciła palestyńskiej dziewczynie, która stała się zamachowcem-samobójcą), czy z historią własnych rodziców, jak i z szeroko rozumianą ludzką kondycją, cielesnością, seksualnością. Zdaniem Amosa Oza, wiersze Miszol „potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć”, są też w stanie w tajemniczy sposób przezwyciężyć smutek radością.

Podczas uroczystości Laureatka wygłosi przemówienie i przeczyta swoje wiersze. Zaplanowany jest także występ izraelskiej tancerki Adi Weinberg-Prejny, która zaprezentuje solowy spektakl taneczny „Babie lato”.

Bezpośrednia transmisja dla internautów na całym świecie (w wersji polskiej i angielskiej) będzie dostępna na:

- portalu Culture.pl (link)
- FB Culture.pl (link)
- FB Fundacji im. Zbigniewa Herberta (link)
- kanale YouTube Fundacji im. Zbigniewa Herberta (link)

Początek relacji 15 maja o godz. 20.00.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

Oprócz statuetki, Laureatka otrzyma czek o wartości 50 tysięcy dolarów. Fundacja PZU jest Partnerem Projektu pt. „Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta 2019”.

Partnerami Fundacji im. Zbigniewa Herberta są: Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Ambasada Izraela oraz Biblioteka Narodowa. Patronem medialnym jest Polskie Radio.