Poezja żyje i trwa w żywiole pisma. Ale jest też z głosu. Wywodzi się z żywiołu mowy. Wypowiadany wiersz jest świadectwem odnajdującym swój głos. Jest głosem, który poświadcza coś ważnego, co powinno wybrzmieć. W głośnej lekturze staje się żywą obecnością słów zapisanych przez poetę, powierzonych pismu, ale odnajdujących swój głęboko ludzki rejestr w tym, co głos wydobywa z ciszy pisma.
Wiersze Zbigniewa Herberta akcentują potrzebę odwagi i nadziei, uczą mądrej dzielności w stawianiu czoła przeciwnościom, które wydają się nie do pokonania. Ożywia je myśl wolna, odważna, niepokorna, szukająca prawdy. Jest w nich doznanie grozy, dotknięcie trzeźwej rozpaczy, ale jest też intuicja sensu i mocne poczucie, że słowo może brać odpowiedzialność zarówno za sprawy publiczne, jak i za duchowy wymiar świata, że nie powinno uchylać się od spoczywających na nim etycznych zobowiązań.
To wszystko u Herberta trwa w ciszy wierszy. Cierpliwie czeka. I raz po raz wybrzmiewa w naszej lekturze, odzywa się w głosie, który podejmuje zapisane przez poetę słowa. Tym właśnie są audioantologie z cyklu Głosy.
Paweł Próchniak
Pan Cogito. Głosy
12 wierszy z tomu „Pan Cogito” w interpretacji wybitnych polskich aktorów różnych pokoleń: Andrzeja Chyry, Grzegorza Damięckiego, Mai Komorowskiej, Mai Ostaszewskiej, Anny Próchniak, Jerzego Radziwiłowicza.
Raport z oblężonego Miasta. Głosy
12 wierszy z tomu „Raport z oblężonego Miasta” w interpretacji wybitnych polskich aktorów różnych pokoleń: Agaty Buzek, Janusza Gajosa, Mai Komorowskiej, Wiesława Komasy, Agaty Kuleszy, Rafała Maćkowiaka, Mai Ostaszewskiej, Józefa Pawłowskiego, Anny Próchniak, Elizy Rycembel, Andrzeja Seweryna i Tomasza Ziętka.