Logo Fundacji Herberta

Kampania Pan Cogito

Celem kampanii Pan Cogito jest zaproszenie młodzieży do dialogu wokół twórczości Zbigniewa Herberta oraz promocja czytelnictwa poezji przy wykorzystaniu portali społecznościowych oraz bezpośrednich spotkań. Dlatego od kilku lat z pomocą młodych miłośników literatury redagujemy stronę Pan Cogito na Facebooku.

Profil „Pan Cogito” powstał 4 lutego 2013 roku. Od początku miał za zadanie przybliżanie postaci i twórczości Zbigniewa Herberta. Publikując fragmenty dzieł, przedstawiając zbiory z domowej biblioteki Poety oraz promując wydarzenia związane z jego postacią (przede wszystkim te inicjowane przez Fundację) chcemy pokazać go na nowo, inaczej – szczególnie młodym odbiorcom, dla których wiele spraw to nie tylko „kwestia smaku”.

Dlatego Pan Cogito to nie tylko Herbert. Naszym drugim zadaniem, nie mniej ważnym, jest budzenie pragnienia bycia Cogito. Wartości bliskie Poecie: wolność, moralność, sapiencia są równie potrzebne dzisiaj. Mówimy o nich słowami poetów i pisarzy. Informujemy również o akcjach czytelniczych i wydarzeniach artystycznych, ponieważ wierzymy, że człowiek myślący – Pan Cogito – to człowiek uczestniczący w kulturze.

Zachęcamy do polubienia i śledzenia treści regularnie publikowanych na stronie Pan Cogito na Facebooku. Polecamy również nasz kanał w serwisie Youtube.

Prócz systematycznego redagowania strony, podejmujemy dodatkowe działania, które w skłaniają młodzież do czytania, interpretowania i rozważania poezji. Ich opis znajduje się w zakładkach poniżej – osobno dla każdej z edycji Kampanii.