12 maja 2015 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Ryszard Krynicki, wybitny polski poeta, odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Laureat otrzymał czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk&Rycerski Architekci. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Podczas uroczystości w Teatrze Polskim zgromadzeni Goście wysłuchali wystąpienia Laureata i jego wierszy w autorskiej interpretacji. Ważnym elementem wydarzenia były krótkie filmy zrealizowane przez Katarzynę Kuszyńską i Grzegorza Jankowicza, prezentujące sylwetki Laureatów Nagrody, w tym tegorocznego, członków jury oraz polskich poetów i poetki czytających wiersze Zbigniewa Herberta. Wieczór uatrakcyjnił występ zespołu Pustki.

Głównym sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2015 był PKN ORLEN. Uroczystość wręczenia Nagrody była rejestrowana przez Telewizję Polską i transmitowana w TVP Kultura.