Amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014 podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzymał czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk&Rycerski Architekci. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej, przyznawane jest od 2013 roku przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety. Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

Lidia Dimkovska, macedońska poetka, eseistka i tłumaczka, wygłaszając laudację w imieniu Jury, podkreślała: „Simic to poeta bacznie obserwujący i komentujący rzeczywistość. Jego spojrzenie na świat jest spojrzeniem humanisty, dla którego – podobnie jak dla Herberta – najważniejszy jest człowiek. Przez lata stał się wzorem dla młodszych od siebie twórców, poetą systematycznie czytanym i komentowanym. Jego wyczucie tragedii i komizmu, środkowoeuropejskie poczucie humoru, łączące śmiech i ukryty płacz, a zarazem zakotwiczenie we współczesności, ciekawość świata sprawiają, że twórczość Simica jest unikalnym i fascynującym połączeniem kultury europejskiej i amerykańskiej”. Laureat, odbierając nagrodę podkreślał, że polska poezja zawsze była mu bliska. Akcentował, że Polska obfituje w wielkie nazwiska twórców poezji i prozy — nazwiska, które Simic sobie bardzo ceni i podziwia. Charles Simic wyraził szczere podziękowanie Fundacji, Pani Katarzynie Herbert, Jurorom oraz sponsorowi za obdarowanie go tym wyjątkowym wyróżnieniem, a Zbigniewowi Herbertowi za pozostawiony bogaty dorobek literacki, z którego nieustannie czerpie.

W uroczystości w Teatrze Polskim wzięli udział przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Zgromadzeni Goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia Laureata i jego wierszy we interpretacji autora. Utwory Zbigniewa Herberta czytał Andrzej Seweryn, przypomniano także archiwalne nagrania barda, Przemysława Gintrowskiego. Wieczór uświetnił wreszcie występ polsko-nigeryjskiej piosenkarki, Ifi Ude, która przedstawiła muzyczne interpretacje poezji Zbigniewa Herberta.

Sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest PKN ORLEN. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami byli: Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Biblioteka Narodowa.