Od 24 listopada do 12 grudnia 2014 trwał zorganizowany przez Fundację im. Zbigniewa Herberta konkurs „Wyślij wiadomość do Pana Cogito – kronikarza rzeczywistości” polegający na wysłaniu do Pana Cogito wiadomości-odpowiedzi na wiersz Pan Cogito czyta gazetę. Zadaniem uczestników było sformułowanie krótkiego, liczącego 150 znaków, przesłania dotyczącego wrażliwości na sytuację drugiego człowieka w otaczającej nas rzeczywistości. Konkurs „Wyślij wiadomość do Pana Cogito – kronikarza rzeczywistości” organizowany był przez Fundację w ramach kampanii edukacyjnej „Pan Cogito”.

W skład Jury wchodzili: Katarzyna Herbert – Fundatorka Fundacji i przewodnicząca Jury, Marta Perchuć-Burzyńska – dziennikarka Radia TOK FM, Barbara Kotecka – nauczycielka języka polskiego, wicedyrektor Gimnazjum Przymierza Rodzin w Warszawie, Jakub Niżniowski – przedstawiciel Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Paweł Iwaniec – przedstawiciel organizatora.

Jury nagrodziło zgłoszenia:

Katarzyny Leśniewskiej (I miejsce):

Popijając słodką latte macchiato, przewijam leniwie palcem po gładkim ekranie losy i tragedie milionów. Niesmaczna kawa, ale „można się przyzwyczaić”.

Katarzyny Nalezińskiej (II miejsce):

W gazetach zmienia się już tylko daty. A ja wycinam w tych gazetach dziury na oczy. Widzę przez nie bezdomnego psa i liczę mu żebro za żebrem.

Adama Łukawskiego (III miejsce):

Współczucie jest przymiotem serca, nie rozumu.
Pergaminom próżno współczuć.
W słowa ubierając fakty, „zerem” unieśmiertelniają dusze.