Od 2 do 30 listopada trwał ogłoszony Fundacji im. Zbigniewa Herberta konkurs „Wiadomość do kronikarza oblężonego Miasta”.

Uczestnicy konkursu mieli napisać krótką wiadomość do kronikarza z wiersza Raport z oblężonego Miasta i skomentować jego słowa:

ci których dotknęło nieszczęście są zawsze samotni
obrońcy Dalajlamy Kurdowie afgańscy górale

Tym samym uczestnicy konkursu mieli odnieść się do tego, co współcześnie dzieje się w różnych „oblężonych Miastach” na całym świecie.

Jury w składzie: Katarzyna Herbert (przewodnicząca), Alicja Rosé, Andrzej Franaszek i Paweł Iwaniec postanowiło nagrodzić następujące prace:

MIEJSCE I

U nas, w zasadzie jak zwykle. Świeży zapach pieczywa, mógłby każdego oszukać. W biurze kilka wakatów. Przywykliśmy do hałasów. Wieczorem chwytamy haust powietrza przed snem…

MIEJSCE II

U nas STOP Też wojna STOP Dzieci fanatycy i starzy tchórze STOP Wysyłamy STOP Posiłki STOP Nadziei STOP Wiary STOP Odwagi STOP Nie STOP Zostaniecie STOP Sami STOP Stop Wojnie STOP

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Darczyńcą nagród była firma RTV EURO AGD. Partnerem konkursu była Biblioteka Narodowa.