W siedemnastu miastach w Polsce odbyła się akcja społeczna promująca czytelnictwo „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji była Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy, uczniów i nauczycieli szkół zrzeszonych w Klubie, którzy rozdawali zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta w środkach transportu, na przystankach i w przestrzeni miejskiej. Zakładki były także dystrybuowane w bibliotekach miejskich oraz w wybranych księgarnio-kawiarniach. Akcja objęła następujące miasta: Bełchatów, Brzeg, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Kołobrzeg, Katowice, Kraków, Lublin, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Słubice, Słupsk, Trzebiatów, Warszawa, Żerków i Żory. Po akcji odbył się konkurs na najlepszą relację z akcji „Czytam w podróży… Herberta”. Spośród 9 szkół, które nadesłały swoje prace, Fundacja im. Zbigniewa Herberta nagrodziła cztery.

„Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie” – mówiła Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – „Dlatego projekt „Czytam w podróży… Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich.