28 listopada 2016 roku, w warszawskim Muzeum POLIN, odbył się wieczór poezji Larsa Gustafssona, laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2016. Lars Gustafsson był szwedzkim poetą, filozofem, eseistą i dramaturgiem. Zmarł w Sztokholmie 3 kwietnia 2016 roku, przed zaplanowaną w maju uroczystością wręczenia Nagrody.

Organizator Nagrody, Fundacja im. Zbigniewa Herberta, pragnąc uhonorować wybitnego poetę i przybliżyć polskim czytelnikom jego twórczość, zorganizowała wieczór poświęcony Larsowi Gustfssonowi. W spotkaniu udział wzięli jego przyjaciele, poeci, tłumacze – Anders Bodgård, Agneta Pleijel, Zbigniew Kruszyński i Adam Zagajewski. Maja Komorowska i Jerzy Radziwiłowicz czytali wybrane wiersze Larsa Gustafssona. Marcin Zdunik wykonał suitę Jana Sebastiana Bacha na wiolonczelę.

Podczas wieczoru, zgodnie z życzeniem Larsa Gustfssona, które wyraził przed śmiercią, nagroda ufundowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta została przekazana w jego imieniu polskimi młodemu poecie. Jury w składzie Ryszard Krynicki, Paweł Próchniak i Adam Zagajewski przyznało tę nagrodę Michałowi Sobolowi.

Partnerami wydarzenia była Biblioteka Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza. Patronat medialny zapewniły Polskie Radio oraz TVP Kultura. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.