29 października 2016 minęła 92. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych poetów i pisarzy XX wieku. Tradycyjnie z tej okazji Rodzina, Przyjaciele oraz miłośnicy twórczości Zbigniewa Herberta spotkali się w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, na wieczorze poetyckim. Głównym punktem w jego programie była rozmowa dwóch wybitnych autorów: poety i tłumacza, laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2015 roku, Ryszarda Krynickiego oraz poety, tłumacza i romanisty, Tomasza Różyckiego o twórczości Zbigniewa Herberta i fascynacji spuścizną poetycką autora Pana Cogito. „Wiersze Herberta pomimo upływu czasu brzmią wciąż tak samo czysto i donośnie. To jest potwierdzenie jego wielkości — ta poezja pozostaje wciąż aktualna i długo jeszcze będzie przemawiać do nas i tych, którzy przyjdą po nas” — powiedział Tomasz Różycki.

Wieczornemu spotkaniu towarzyszyła poezja Zbigniewa Herberta w interpretacji aktorki Doroty Segdy, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. „Mówienie poezji Zbigniewa Herberta to dla mnie zawsze święto. Tę pasję przekazuję też studentom. Chociaż jego światy we mnie żyją – bo jestem nałogową czytelniczką poezji – za każdym razem odkrywam wiersze Herberta na nowo i czuję się coraz bogatsza. Miałam to szczęście poznać Herberta osobiście więc zaproszenie na jego urodziny w gronie najbliższych mu ludzi to dla mnie wzruszająca chwila i ogromne wyróżnienie”– mówi Dorota Segda.

Organizatorem wieczoru była Fundacja im. Zbigniewa Herberta, zaś sponsorem wydarzenia — PGE Polska Grupa Energetyczna. Partnerami spotkania była Biblioteka Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza. Patronat medialny zapewniły Polskie Radio oraz TVP Kultura. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.