W warszawskim Teatrze Polskim, podczas uroczystej gali, William S. Merwin odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Amerykański poeta otrzymał statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk&Rycerski Architekci oraz 50 tys. dolarów. Nagroda im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest za całokształt twórczości w dziedzinie poezji, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety.

Wydarzenie było transmitowane w TVP Kultura.

„Uwielbiam Zbigniewa Herberta jako przyjaciela i jako poetę od chwili, gdy w 1968 roku przybył on do Nowego Jorku, a ja poznałem go w czasie wieczoru autorskiego. Wręcz pokochałem „Selected Poems”, wybór jego wierszy, który wtedy właśnie ukazał się w języku angielskim, nadal zresztą cenię tę książkę i zawsze mam ją na podorędziu. Za dzieło znakomite uważam nie tylko całość poezji Herberta, ale także jego eseje. Wydaje mi się, że ciągle nie został on dostatecznie doceniony jako jeden z największych poetów XX wieku. Jestem głęboko wzruszony, otrzymując wyróżnienie jego imienia” – powiedział W. S. Merwin na wieść o otrzymaniu Nagrody im. Zbigniewa Herberta.

Kluczowym momentem gali było wręczenie Laureatowi statuetki, kamiennego sześcianu z greckiego marmuru Thassos z wykutym podpisem Herberta. William S. Merwin odebrał ją z rąk Katarzyny Herbert i Piotra Chełmińskiego — członka zarządu firmy PKN Orlen, która ufundowała nagrodę. Poeta wygłosił przemówienie poświęcone znaczeniu poezji we współczesnym świecie i przeczytał swoje wiersze: Nienapisane, Fruń, Dedykowane rowerowi Zbigniewa Herberta i Deszczowe światło.

Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podczas otwarcia gali szef Kancelarii Prezydenta RP, Minister Jacek Michałowski, odczytał list od Prezydenta RP. Wydarzenie uświetniła obecność Pierwszej Damy, Anny Komorowskiej. Galę poprowadzili Katarzyna Janowska i Andrzej Franaszek. Wieczór uświetnił występ Natalii Sikory i Juliusza Kamila.

Sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta był PKN ORLEN. Projekt Nagrody im. Zbigniewa Herberta otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami byli: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Sponsorem strategicznym Fundacji im. Zbigniewa Herberta w 2013 roku było PGE S.A.