14 czerwca 2015 Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła konkurs fotograficzny „Czytanie w podróży – czytanie świata”. Konkursowe zgłoszenia miały być próbą odpowiedzi na pytania: co czytamy w podróży? Rozkłady jazdy, przewodniki, książki, które zabraliśmy ze sobą? Czy może krajobrazy, miejsca, spotkanych ludzi? I w jaki sposób czytamy, będąc w podróży? Uważnie, intensywnie, z pasją? Czy – przeciwnie – od niechcenia, leniwie, niedbale? Czy czytanie bywa podróżą? Czy w podróży – przez świat, przez życie – można obyć się bez czytania? Czy bycie w podróży do czytania zachęca? A może sama podróż jest formą lektury? Inspiracją poetycką dla uczestników miały być podróżne wiersze Zbigniewa Herberta, między innymi Obłoki nad Ferrarą, Podróż do Krakowa czy Głos.

Prace oceniło jury w składzie: Andrzej Dudziński (artysta grafik i fotografik), Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta), Paweł Iwaniec (GEIST MEDIA), Paweł Próchniak (historyk literatury, krytyk literacki). Przy ocenie prac jury brało pod uwagę fotograficzne walory zdjęć oraz ich tematykę i twórcze podejście do tematu konkursu. Jury nagrodziło fotografie Moniki Starzyńskiej (I miejsce) i Sylwestra Singera (II miejsce).