Wyrażam zgodę

3 czerwca 2013 r., w Teatrze Polskim, podczas uroczystej gali, William S. Merwin odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Amerykański poeta otrzymał statuetkę oraz 50 tys. dolarów. Laureat wyłoniony został przez międzynarodowe Jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy. Nagroda im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest za całokształt twórczości w dziedzinie poezji.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość poety. Równocześnie podkreśla wkład literatury polskiej XX wieku –
w szczególności poezji – w rozwój literatury światowej.

Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas otwarcia gali szef Kancelarii Prezydenta RP, Minister Jacek Michałowski, odczytał list od Prezydenta RP. Wydarzenie uświetniła obecność Pierwszej Damy, Anny Komorowskiej.
W uroczystości uczestniczył także Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta oraz wielu innych znamienitych gości, przedstawicieli świata kultury, polityki, mediów i biznesu, oraz najważniejszych instytucji kulturalnych w kraju i za granicą między innymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Polskiego w Pradze, Polskiej Rada Biznesu, Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina.

Zebrani goście zostali przywitani przez Prezes Fundacji im. Z. Herberta, Marię Dzieduszycką oraz dyrektora Teatru Polskiego, Jarosława Gajewskiego, a następnie galę poprowadzili Katarzyna Janowska i Andrzej Franaszek.

Na początku spotkania goście obejrzeli materiał archiwalny z wywiadem Zbigniewa Herberta i czytanym przez niego wierszem „Tren Fortynbrasa”. Wywiad został przeprowadzony przez publicystę Aleksandra Małachowskiego.

Podczas uroczystości, Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki, podkreślając znaczenie twórczości Herberta dla kultury polskiej ogłosił przyznanie dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która pozwoli Andrzejowi Franaszkowi napisać biografię Poety.

Kluczowym momentem gali było wręczenie Laureatowi statuetki, kamiennego sześcianu z greckiego marmuru Thassos z wykutym podpisem Herberta. William S. Merwin odebrał ją z rąk Katarzyny Herbert i Piotra Chmielewskiego – członka zarządu firmy PKN Orlen, która ufundowała nagrodę. Następnie poeta wygłosił przemówienie, poświęcone znaczeniu poezji we współczesnym świecie.

W programie wieczoru znalazł się krótki materiał filmowy z wypowiedziami członków Jury, a także film przedstawiający sylwetkę laureata autorstwa amerykańskiego scenarzysty i reżysera Stefana Schaefera.

William S. Merwin przeczytał swoje wiersze: „Nienapisane”, „Fruń”, „Dedykowane rowerowi Z. Herberta” i „Deszczowe światło”.

Wieczór uświetniły występy artystów znanych z popularnego programu muzycznego „The Voice of Poland”: Natalii Sikory oraz Juliusza Kamila, którzy przedstawili muzyczne interpretacje poezji Zbigniewa Herberta („Struna”, „Do rzeki”) oraz W. S. Merwina („Do owadów”). Bliskie artystyczne związki Natalii Sikory z twórczością Herberta rozpoczęły się już w 2008 roku, kiedy otrzymała I nagrodę w Konkursie Mówienia Wiersza Herbertowskiego na XVI Warsztatach Wydziałów Aktorskich Polskich Szkół Teatralnych.

O Laureacie

William Stanley Merwin, amerykański poeta, tłumacz i dramaturg, urodził się 30 września 1927 r. w Nowym Jorku. Ukończył studia na Uniwersytecie Princeton, mieszkał m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Pod koniec lat 70. przeprowadził się na Hawaje, tam też, mieszka do dzisiaj. Angażuje się w działalność organizacji ekologicznych zajmujących się ochroną lasów deszczowych.

Sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest PKN ORLEN. Sponsorem strategicznym Fundacji im. Zbigniewa Herberta jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Projekt „Nagroda im. Zbigniewa Herberta” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Firma Szaroszyk & Rycerski Architekci wykonała projekt statuetki i przekazała do niej prawa autorskie w ramach darowizny na rzecz Fundacji.