Logo Fundacji Herberta
Strona główna>Fundacja Herberta>Akcja „Podaruj wiersz” na 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Akcja „Podaruj wiersz” na 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Wierzymy, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.

21 marca, w Światowym Dniu Poezji, akcja „Podaruj wiersz” odbyła się w wielu szkołach należących do sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO (ASPnet) na świecie. W roku, kiedy na całym świecie obchodzimy pod auspicjami UNESCO 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, zachęcamy uczniów i wszystkich uczestników akcji do podarowania jego wiersza. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z przebiegu akcji.

Koordynatorka akcji:

Gabriela Szopek

telefon: +48 882 908 645

e-mail: podarujwiersz@fundacjaherberta.pl

 

Dziewczyna Pisząca List
UNESCO 100. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

podaruj wiersz | ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Belka z logotypami
Przejdź do góry